Ať jsme zastánci různých výživových směrů, určitě se shodneme na tom, že naše strava by měla být především pestrá, vyvážená, aby pokryla celé spektrum potřeb našeho organismu pro jeho správnou funkci. Zároveň by měla být přiměřená věku, zdravotnímu stavu, pohlaví a fyzické aktivitě. Výsledky z praxe a stoupající obezita však upozorňují na značné rezervy, které nás dělí od kýžené pestrosti a vyváženosti.
Užitečnou a jednoduchou pomůckou zdravé výživy, která pochází z harvardské univerzity, je ZDRAVÝ TALÍŘ. Názorným způsobem ukazuje, jaké skupiny potravin
a v jakém poměru by měly tvořit náš jídelníček. Zdravý talíř nahradil výživovou pyramidu a upravil skladbu stravy podle současných poznatků. Zde jsou jednotlivé skupiny.
Zelenina by měla tvořit nejméně čtvrtinu talíře. Důležitá je rozmanitost ve výčtu druhů a různé způsoby úpravy. Jezte ji syrovou, fermentovanou, dušenou, vařenou nebo pečenou. Nemusíte se obávat, že z ní ztloustnete. Vzhledem k vysokému podílu vlákniny má schopnost zvětšovat objem stravy. Brambory, díky svému složení, patří do skupiny polysacharidů.
Ovoce vyplňuje druhou čtvrtinu talíře. Jezte sezónní ovoce různých druhů a barev z našich zeměpisných šířek. Ovoce je bohatým zdrojem vlákniny, minerálních látek, vitamínů a antioxidantů, je ho možné nahradit zeleninou. Prakticky byste měli sníst denně 5 kusů zeleniny a ovoce, ideálně 3 kusy zeleniny a dva kusy ovoce. Jedním kusem se rozumí. jedno veliké jablko nebo paprika, nikoliv angrešt nebo cherry rajče.
Oleje a tuky jsou nejhodnotnější v superzdravých potravinách jako ořechy, avokádo a ryby. Vhodné je kvalitní máslo a za studena lisované rostlinné oleje. Vyhýbejte se margarínům a omezte další průmyslově zpracované tuky a oleje.
Tekutiny jsou nejlepší v podobě čisté vody a neslazených čajů. Slazené nápoje a čaje raději zcela vynechte.
Polysacharidy jsou nejlepší v přirozené podobě. Např. jáhly, ovesné vločky, žitné kváskové chleby či divoká rýže. Důležité je omezovat konzumaci výrobků z nehodnotné bílé mouky.
Bílkoviny získáte nejlépe z ryb, luštěnin, ořechů, semínek, zakysaných mléčných výrobků, vajec či masa. Většině z nás prospívá vyšší podíl rostlinných zdrojů bílkovin. Vybírejte dle své chuti i stravovací filozofie.
Celkově doporučuji upřednostňovat přirozené potraviny před polotovary, lokální a bio potraviny před velkoprodukcí a dovozem. Kromě zdravé stravy si dopřávejte pohyb v přírodě, dostatek spánku, přátel a dobré nálady.
Doporučuji stáhnout, vytisknout, připevnit na viditelné místo a porovnávat vaše talíře s předlohou. Pokud budete systematičtí a vytrvalí, brzy vycvičíte své oko a jediným pohledem poznáte, co na vašem talíři chybí nebo naopak přebývá. Na schématu se mi líbí, že není nutné počítat kalorie. Ve skupině bílkoviny je možnost volby mezi živočišnými a rostlinnými zdroji, čímž je Zdravý talíř univerzální pomůckou i pro vegetariány a vegany.