Převážná většina žen při hubnutí neuspěje, statistiky uvádějí až 90 %. Proč tomu tak je? Důvodů je celá řada. Zaměřím se na ty nejdůležitější.
Když se rozhodneme změnit několik oblastí života naráz, např. nasadím si nízko-sacharidovou dietu, přestanu sladit, začnu intenzivně cvičit a otužovat se, klademe na sebe obrovský nárok. K tomu stačí pár neplánovaných překážek, které nám život s neúprosnou pravidelností rád klade do cesty a se smělými plány se rázem ocitáme na šikmé ploše. Počáteční nadšení se záhy vytrácí. Jsme unavené, zklamané, ztrácíme motivaci a pomalu se vracíme do známých vyjetých kolejí.
Pokud jsme shodily nějaké kilo pomocí nevyvážené diety, postupně je nabíráme zpět. Navíc, jak různé studie uvádějí, lidé, kteří drželi diety, mají v dlouhodobém časovém průřezu po dietě větší hmotnost než před dietou. Dříve, než se vrhneme po hlavě do zušlechťování svého těla pomocí změny stravovacích, pohybových i mentálních návyků, je důležité připravit si realizovatelný plán, který je dlouhodobě udržitelný.
Přebytečná kila se na nás nabalují pomaloučku, ale my se jich chceme zbavit nejlépe ihned. Avšak tak to nefunguje. Váhový úbytek je mnohem pomalejší, než bychom si přály. I když je možné zpočátku zhubnout větší množství kilogramů, tento proces se postupně zpomaluje, až se zastaví. Zde je nutné znovu upravit a nastavit stravovací i pohybový plán. Za zdravé tempo hubnutí považuji cca 1 – 2 kg za měsíc, za předpokladu, že ztrácíme tuk, nikoliv svalovou hmotu.
Stále zkoušíme něco nového a nevytrváme dostatečně dlouho, aby se tělo dokázalo přizpůsobit novým podmínkám a mělo šanci se projevit. Speciálně hubnutí, je o změně různých návyků, tedy o změně životního stylu, a to vyžaduje vytrvalost, pravidelnost a jistou disciplínu.
Není ojedinělé, že naši blízcí a kamarádi nás ve snaze osvojit si zdravější návyky příliš nepodporují. Mnohdy se stává, že nám doslova házejí klacky pod nohy. A právě v těchto případech je velice prospěšné být součástí komunity, která má podobné smýšlení a stejné zaměření.
Pokud chceme zhubnout, mít dostatek energie a dobře se cítit, nestačí se zaměřit pouze na stravu, i když má zásadní podíl na tom, jaká je naše hmotnost, fyzická i psychická kondice. Je nutné zohlednit celý životní styl, konkrétně: pohyb, odpočinek, spánek, relaxaci, psychohygienu, zvládání stresových situací, spokojenost v osobním i pracovním životě. Podle toho, jak máme nebo nemáme vybalancované vyjmenované oblasti, naše tělo buď prospívá nebo chátrá.
Co říci závěrem? Pokud nejsme spokojené se svou postavou, fyzickou ani psychickou kondicí, je nutné změnit návyky, které nás do tohoto stavu přivedly. Není to pouze chvilková záležitost týkající se jídla a hubnutí. Jedná se o běh na dlouhou trať a pokud chceme uspět, je nutné vybalancovat všechny oblasti života. Stravu, pohyb a mysl.